MKP385311016JBI2B0
Mfr.Part #
MKP385311016JBI2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 160VDC RAD
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
0.011µF
Voltage - Rated DC :
160V
Width :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
110V
Packaging :
Bulk
Length :
7.1882mm
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Through Hole
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311016JBI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.