MKP385311016JBA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385311016JBA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Width :
3.5052mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.011µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
110V
Published :
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
110°C
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP385
Length :
7.1882mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311016JBA2B0 Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.