MKP385310125JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385310125JFP2B0
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD
Length :
17.5006mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Capacitance :
10000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Width :
5.0038mm
MKP385 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385310125JFP2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.