MKP385310025JBM2B0
Mfr.Part #
MKP385310025JBM2B0
Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
10000pF
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Width :
3.5052mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
7.1882mm
MKP385 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385310025JBM2B0 Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.