MKP385291250JIP2T0
Mfr.Part #
MKP385291250JIP2T0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 2.5KVDC RAD
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
8.509mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Voltage - Rated AC :
900V
Length :
26.0096mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
9100pF
Lead Pitch :
22.5044mm
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291250JIP2T0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.