MKP385291250JIM2T0
Mfr.Part #
MKP385291250JIM2T0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 2.5KVDC RAD
Width :
8.509mm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Capacitance :
9100pF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
900V
Packaging :
Tray
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Lead Pitch :
22.5044mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Length :
26.0096mm
Tolerance :
±5%
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291250JIM2T0 Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.