MKP385291200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385291200JFP2B0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Capacitance :
9100pF
Width :
7.0104mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Package / Case :
Radial
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291200JFP2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.