MKP385291200JFI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385291200JFI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Published :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
15.0114mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP385
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Capacitance :
9100pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
7.0104mm
Termination :
PC Pins
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
17.5006mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291200JFI2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.