MKP385291200JF02W0
Mfr.Part #
MKP385291200JF02W0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Capacitance :
9100pF
Width :
7.0104mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Package / Case :
Radial
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291200JF02W0 Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.