MKP385291200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385291200JC02Z0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
9100pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.5006mm
Width :
7.0104mm
Published :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Voltage - Rated DC :
2kV
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291200JC02Z0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.