MKP385291125JDI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385291125JDI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 9100PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Max Operating Temperature :
110°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Package / Case :
Radial
Capacitance :
9100pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
450V
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Length :
12.4968mm
Width :
5.9944mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP385
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291125JDI2B0 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.