MKP385291100JDI2B0
Mfr.Part #
MKP385291100JDI2B0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 1KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
350V
Capacitance :
9100pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Width :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Package / Case :
Radial
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291100JDI2B0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.