MKP385291100JD02W0
Mfr.Part #
MKP385291100JD02W0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 1KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
9100pF
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
350V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291100JD02W0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.