MKP385291100JD02G0
Mfr.Part #
MKP385291100JD02G0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 1KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
350V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Length :
12.4968mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
9100pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385291100JD02G0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.