MKP385282250JIM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385282250JIM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
900V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Published :
Package / Case :
Radial
Width :
8.509mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Termination :
PC Pins
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
26.0096mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Tray
Series :
MKP385
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Lead Pitch :
22.5044mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
8200pF
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282250JIM2T0 Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.