MKP385282250JII2B0
Mfr.Part #
MKP385282250JII2B0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2.5KVDC RAD
Packaging :
Bulk
Length :
26.0096mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
8200pF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
8.509mm
Voltage - Rated AC :
900V
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282250JII2B0 Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.