MKP385282200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385282200JFP2B0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
8200pF
Lead Pitch :
15.0114mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
7.0104mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282200JFP2B0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.