MKP385282200JFM2B0
Mfr.Part #
MKP385282200JFM2B0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
8200pF
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Width :
7.0104mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282200JFM2B0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.