MKP385282200JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385282200JFI2B0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
8200pF
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
7.0104mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Pitch :
15.0114mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
PC Pins
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282200JFI2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.