MKP385282200JF02W0
Mfr.Part #
MKP385282200JF02W0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Width :
7.0104mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
8200pF
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
15.0114mm
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282200JF02W0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.