MKP385282200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385282200JC02Z0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
7.0104mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
8200pF
Mount :
Through Hole
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282200JC02Z0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.