MKP385282125JFM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385282125JFM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 8200PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
8200pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Series :
MKP385
Mount :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
15.0114mm
Width :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282125JFM2B0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.