MKP385282125JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385282125JDM2B0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 1.25KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Capacitance :
8200pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Published :
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Through Hole
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282125JDM2B0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.