MKP385282125JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385282125JC02Z0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
8200pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282125JC02Z0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.