MKP385282125JC02R0
Mfr.Part #
MKP385282125JC02R0
Description
CAP FILM 8200PF 5% 1.25KVDC RAD
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Capacitance :
8200pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
MKP385 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385282125JC02R0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.