MKP385251125JDA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385251125JDA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5100PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
450V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
5100pF
Length :
12.4968mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP385
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
4.0132mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Max Operating Temperature :
110°C
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
MKP385 5100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385251125JDA2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.