MKP385247250JI02W0
Mfr.Part #
MKP385247250JI02W0
Description
CAP FILM 4700PF 5% 2.5KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Length :
26.0096mm
Capacitance :
4700pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
900V
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
5.9944mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385247250JI02W0 Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.