MKP385247200JF02W0
Mfr.Part #
MKP385247200JF02W0
Description
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Capacitance :
4700pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
15.0114mm
MKP385 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385247200JF02W0 Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.