MKP385243250JIM2T0
Mfr.Part #
MKP385243250JIM2T0
Description
CAP FILM 4300PF 5% 2.5KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Capacitance :
4300pF
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated AC :
900V
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.9944mm
Length :
26.0096mm
MKP385 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385243250JIM2T0 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.