MKP385243200JF02W0
Mfr.Part #
MKP385243200JF02W0
Description
CAP FILM 4300PF 5% 2KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
700V
Capacitance :
4300pF
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
MKP385 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385243200JF02W0 Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.