MKP385243200JC02R0
Mfr.Part #
MKP385243200JC02R0
Description
CAP FILM 4300PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
4300pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
MKP385 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385243200JC02R0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.