MKP385243125JD02G0
Mfr.Part #
MKP385243125JD02G0
Description
CAP FILM 4300PF 5% 1.25KVDC RAD
Length :
12.4968mm
Capacitance :
4300pF
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385243125JD02G0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.