MKP385243125JC02R0
Mfr.Part #
MKP385243125JC02R0
Description
CAP FILM 4300PF 5% 1.25KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
450V
Capacitance :
4300pF
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385243125JC02R0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.