MKP385243125JC02H0
Mfr.Part #
MKP385243125JC02H0
Description
CAP FILM 4300PF 5% 1.25KVDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
4.0132mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
450V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
4300pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP385 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385243125JC02H0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.