MKP385239250JII2B0
Mfr.Part #
MKP385239250JII2B0
Description
CAP FILM 3900PF 5% 2.5KVDC RAD
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Capacitance :
3900pF
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
900V
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Length :
26.0096mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 3900pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385239250JII2B0 Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.