MKP385239200JC02H0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385239200JC02H0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3900PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP385
Published :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Width :
5.9944mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.493mm
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3900pF
Termination :
PC Pins
MKP385 3900pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385239200JC02H0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.