MKP385236250JIM2T0
Mfr.Part #
MKP385236250JIM2T0
Description
CAP FILM 3600PF 5% 2.5KVDC RAD
Capacitance :
3600pF
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated AC :
900V
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tray
Width :
5.9944mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
26.0096mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
MKP385 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385236250JIM2T0 Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.