MKP385236200JD02W0
Mfr.Part #
MKP385236200JD02W0
Description
CAP FILM 3600PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Width :
5.9944mm
Published :
Length :
12.4968mm
Capacitance :
3600pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385236200JD02W0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.