MKP385236200JD02G0
Mfr.Part #
MKP385236200JD02G0
Description
CAP FILM 3600PF 5% 2KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Capacitance :
3600pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
MKP385 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385236200JD02G0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.