MKP385236200JC02Z0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385236200JC02Z0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3600PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
Package / Case :
Radial
Width :
5.0038mm
Capacitance :
3600pF
Series :
MKP385
Voltage - Rated AC :
700V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385236200JC02Z0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.