MKP385236125JC02H0
Mfr.Part #
MKP385236125JC02H0
Description
CAP FILM 3600PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
4.0132mm
Voltage - Rated AC :
450V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
3600pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Termination :
PC Pins
MKP385 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385236125JC02H0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.