MKP385233200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385233200JFP2B0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
17.5006mm
Capacitance :
3300pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Package / Case :
Radial
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233200JFP2B0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.