MKP385233200JFM2B0
Mfr.Part #
MKP385233200JFM2B0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
3300pF
Lead Pitch :
15.0114mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233200JFM2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.