MKP385233200JDM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385233200JDM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
3300pF
Width :
5.9944mm
Series :
MKP385
Voltage - Rated DC :
2kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Package / Case :
Radial
Length :
12.4968mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
700V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233200JDM2B0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.