MKP385233200JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385233200JDA2B0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Capacitance :
3300pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Packaging :
Bulk
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233200JDA2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.