MKP385233200JD02W0
Mfr.Part #
MKP385233200JD02W0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
3300pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233200JD02W0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.