MKP385233200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385233200JC02Z0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
3300pF
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233200JC02Z0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.