MKP385233125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385233125JCM2B0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 1.25KVDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
3300pF
Voltage - Rated AC :
450V
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
5.9944mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233125JCM2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.