MKP385233125JC02H0
Mfr.Part #
MKP385233125JC02H0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 1.25KVDC RAD
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
3300pF
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233125JC02H0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.