MKP385233125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385233125JC02G0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
3300pF
Voltage - Rated AC :
450V
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
5.9944mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385233125JC02G0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.